Strona główna 0_Slider Świdniczan coraz mniej. Dopłacać do żłobków, a może in vitro?

Świdniczan coraz mniej. Dopłacać do żłobków, a może in vitro?

51

Salwa śmiechu towarzyszyła wypowiedzi radnej Ewy Wawrzyniak, która podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej zaapelowała, by zrobić coś w sprawie dramatycznie malejącej liczby mieszkańców Świdnicy. Rodzi się coraz mniej dzieci. Świdniczan jest niewiele ponad 58 tysięcy i może być jeszcze mniej.

Dane z 2016 roku zostały przytoczone w programie wspierania rodziny, który opracował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Świdnica w tym roku liczyła 58 183 mieszkańców, z czego ponad 52% stanowiły kobiety. Dzieci i młodzież w wieku 0-14 stanowią 12,4% populacji miasta, a seniorzy powyżej 65 roku życia ponad 18%. Świdnica ma ujemny przyrost naturalny. W 2015 roku urodziło się 455 dzieci, a odnotowano 659 zgonów.

Na apel radnej, by coś zrobić z malejąca liczbą świdniczan, pozostali radni i obecni na sali urzędnicy wybuchnęli śmiechem. Ewa Wawrzyniak tłumaczyła, że chodzi o znalezienie pomysłu na zachęcenie młodych ludzi do zakładania i powiększania rodzin. – Może przez dopłaty do przedszkoli, żłobków? – proponowała. Temat podjęła prezydent Beata Moskal-Słaniewska pytając, czy może warto rozważyć pomysł, realizowany przez część samorządów w Polsce, opracowania programu finansowania in vitro. Na tym dyskusja podczas sesji zakończyła się. Do tematu wrócimy.

/asz/

 • michbaner

  Podpisać się pod projektem w obronie życia. Zakazać aborcji a nie wspierać czarne protesty.

  • BA

   Dopowiem, że zamiast in vitro, które daje jedno życie, a zabiera kilkanaście, można stosować naprotechnologię, o wiele bardziej skuteczną statystycznie niż in vitro, w większości przypadków nieporównywalnie tańszą i , co ważne, szanującą godność i kobiety, i mężczyzny. A najważniejsze nikogo nie krzywdzącą.

   • Siostra Bernadetka

    Ta, napromodlitwa czyni cuda 😀

    • Kamil

     Tak, a wprowadzeniem in vitro zaraz zaludnią Świdnicę.

     • Obi von Kenobi ;-)

      nie, nie zaludni, ale pomoże.

     • Kamil

      Jak nas stać na to. In vitro to bardzo droga sprawa i do tego nie wszystkie próby się udają. Nie ma też gwarancji, że w przyszłości tych kilka dzieci z in vitro i ich rodzicę będą nadal Świdniczaninami, a nie wyjadą za granicę. A może by tak zamiast dawać kilku parom na in vitro, obniżyć podatki, czynsze, umożliwić prowadzenie działalności, pomóc młodym przedsiębiorcom wprowadzając ulgi, ściągnąć inwestorów. Gdy będzie dobrze płatna praca, to i młodzi ludzie się tu zaczną osiedlać. Co mają robić ludzie po studiach? Większość moich znajomych studiujących np. we Wrocławiu, po studiach już tam została. Co może im zaoferować Świdnica, pracę w Colgate?

     • Obi von Kenobi ;-)

      Normalnie ( na szczęście 😉 też nie wszystkie “próby” się udają i już wiemy ,że nie wszystkie dzieci robią to, o czym marzą rodzice.
      Ale to nie oznacza ,że nie należy próbować.
      Rozwój Świdnicy to ewidentnie kolejny duży inwestor.
      I nie śmiej się z Colgate, on przyciągnął sporo ludzi do Świdnicy.

     • Kamil

      To jeszcze proponuję, żebyś znalazł środki na dofinansowanie in vitro w naszym budżecie, który jest uchwalony z wyjątkowo dużym deficytem. Może zamierzasz uszczęśliwić te kilka par zabierając parom, które już mają dzieci? Kto się ma do tego dołożyć? Stać nas na to? A może załóż jakąś fundację, albo zrób zrzutkę wśród znajomych i ufunduj jakiejś parze in vitro.

     • Obi von Kenobi ;-)

      Może opodatkować kilka lokali nie użytkowanych na cele wyznaniowe ? Wiesz ile budynków ma w Świdnicy ma KK ?
      Nie anulować kary dla BlackRock za zaułek.
      Nie chcę tak jak ty, populistycznie odbierać biednym.
      i taki cytacik:
      Kiedy więc dajesz jałmużnę nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili.

     • Taka prawda

      I od tych budynków KK płaci podatek od nieruchomości!

     • Mareczek

      4.5 mln idzie jednorazowo na kwiatki do parku! Będzie na zabiegi na 10 lat.

     • Taka prawda

      Ale “normalnie” jest dużo taniej, nie obciąża budżetu. Próbować należy, ale na swój własny, prywatny, koszt. Za zachcianki trzeba płacić.

     • Obi von Kenobi ;-)

      Rozumiem, że skoro „za zachcianki trzeba płacić”, to kończymy program 500+ 😁

     • Taka prawda

      Źle pan rozumie. Zachcianką jest dziecko, które nie może być poczęte w sposób naturalny. In vitro jest kosztowaną procedurą i mało skuteczną. A za każdym razem trzeba płacić. Normalnie jest dużo taniej.

   • Obi von Kenobi ;-)

    “Termin naprotechnologia jest nieporozumieniem, to przecież zwykłe postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne, które my, lekarze zajmujący się leczeniem niepłodności, stosujemy u par chcących zajść w ciążę. […] Nazywanie powszechnie dostępnych metod stosowanych od kilkudziesięciu lat rewolucyjną metodą leczenia niepłodności to hipokryzja. Naprotechnologia, jest metodą ideologiczną, a nie medyczną, bo jako ostatni etap leczenia zaleca adopcję, która nie jest postępowaniem medycznym !” – to tak w skrócie na temat ideologii uprawianej na portalu …

    • BA

     Nie uprawiam ideologii, bo ideologie nigdy nie są interesujące. Nad tematem spędziłam kilka godzin i również pytałam tych, którzy dzięki naprotechnologii mają dzieci. Twoje argumenty są mi oczywiście znane, ale są tylko wybiórczą częścią całości. Nie zniechęcaj innych do czegoś, o czym nie masz pojęcia.

     • Obi von Kenobi ;-)

      I nawzajem

   • szary obywatel

    Droga Pani Bogu-Miło, z pewnym zażenowaniem czytam kolejny raz Pani wywody na temat płodności. Jak Pani, osoba która tylko teoretyzuje, bo nie ma własnych dzieci, może udawać eksperta w tej dziedzinie? Jak Pani może się wypowiadać w sprawach, które z natury rzeczy są Pani obce? Niech Pani zostawi w spokoju ten temat. Proszę.

  • Violetta Ostrowska

   Nie wiązać się z tutejszymi debilami i pijakami , zrobić kurs samoobrony , jak mało to pozwolenie na broń i wiać od ciemnoty i chamstwa jak najdalej ! I będzie dobrze ! Poczekajmy jak typ który na męża i ojca się zwyczajnie nie nadaje , sam sobie potomka wyprodukuje i wychowa ! Jak na razie to miasto dla emerytów. Zamiera o zmroku .

   • Natalia

    Przyznaje moja wina zrobilam bledy przepraszam .

   • Maciej Miłosz

    Kiedy feminizm wejdzie za mocno.

 • Natalia

  Obudzil sie zrobcie analize ile ludzi umiera i to w mlodym wieku reszta wyemigrowala , zostalo stare pokolenie . Jest katastrofa demograficzna i kto za to odpowiada ?.

  • Domino

   Jak to kto odpowiada? Samce, bo wolą z mamusiami mieszkać,a nie zakładać rodziny z wojowniczymi samicami. Seksmisja się szykuje, więc jestem za in vitro.

   • Politolog z Katowic

    Ciekawy temat z tą seksmisją. Czytałem niedawno, że im mniejsze miasto tym więcej facetów niż kobiet, w większych odwrotnie, taka Warszawa, Poznań czy Kraków, jak jest nie wiem i skąd ten geniusz wziął tą teorie?
    I gdzie ci młodzi mają się poznawać? w 30-osobowych firmach czy na pustych lokalnych dyskotekach, pubach?
    Ile tysięcy ludzi zatrudniał kiedyś ZEM, ŚFUP, PAFAL, Wagony, Magnezyty, Diora inne, pełno kobiet, przyjeżdżali tu z innych miast w celach matrymonialnych, ale to se ne vrati.

   • Natalia

    Nie tyle wola co musza i nie pisz glupot . Pisze sie kobieta i meszczyzna a nie okreslenie ze swiata zwierzat ignorancie .

    • Domino

     A jaki jest powód tego przymusu?

     • Natalia

      Zeby niebrac kredytow na 30 lat , splodzic dzieci i byc niewolnikiem do konca swiata . Od zrobienia dziecka jest meszczyzna a nie tam jakies sztuczne zaplodnienie . I dlaczego tak poniza sie meszczyzn. Dojrzali ludzie mysla i tyle w temacie. Malo to sie nasmiewano z wielodzietnych rodzin a jak PIS dal 500 plus to jakby sie czeluscie piekiel otwarly. Co sie stalo z tym narodem ?

     • Swidniczanin

      Po pierwsze to mĘŻczyzna a nie meszczyzna – dwa byki w jednym wyrazie. Po drugie nie każdy może mieć dzieci i dlatego jest in vitro. Wielodzietne rodziny to najczęściej patologia, która ma je po to, żeby kasę z MOPSu doić. A jak im te dzieci zabierali – “Zrobimy sobie następne”. Dlatego nie dziw się, że ludzie się wściekli za te 500+ – ja mam harować jak wół i nie dostanę, a nierób i pijak naklepie dzieci, będzie sobie siedział w domu i dostawał za nicnierobienie więcej ode mnie.
      Sporo mężczyzn dzisiaj to cwaniaki w necie a nie będę dokańczał kto w świecie. Efektem tego jest spora liczba samotnych mamusiek, których też nikt nie chce i jest płacz, że jak to tak, dlaczego oni boją się wychowywać nie swoje dzieci itp. pierdoły, z których ja osobiście się śmieję.

   • Siostra Bernadetka

    Odkąd zlikwidowano pobór do wojska to te twoje samce już do niczego prócz trzymania maminej spódnicy się nie nadają. Strachliwe takie że joj.

    • Swidniczanin

     Jeszcze jak był pobór do wojska (mój brat się załapał), to szef kompanii dzwonił do matki jednego szeregowego, bo nie mogli sobie z nim dać rady – płakał i inne tam.

    • Obi von Kenobi ;-)

     Od kiedy dano prawo głosu kobietom to nic tylko: zrób mi dziecko i płac na nie. 😜

 • Maciej Miłosz

  Władze miasta jedyne co robią to sadzą kwiatki i pudrują kamienice. Gdzie inwestycje w rozwój? Gdzie innowacje? Jakie firmy zatrudniają wykształconych ludzi? W jaki sposób przyciąga się inwestorów?

  • Swidniczanin

   To trochę tak, jak w czasie suszy było gadanie, że trzeba dostawić kilka elektrowni atomowych, bo mamy system energetyczny, który nie wydala. Prawda jest taka, że zarówno elektrownia na węgiel, jak i atomowa potrzebuje wody do napędu prądnic, a w rzekach jedynie cienki strumyczek i nie ma skąd jej wziąć. Susza się skończyła, woda jest, wszystko działa normalnie. I podobnie jak z tą wodą jest w przypadku pracy – jest głód rąk. Wielu ludzi stąd wyjechało bo co tu mają? G*****ane zarobki, żadnej opieki medycznej, wszędzie pod górkę. W zakładach nie ma komu robić, lekarzy specjalistów też brakuje. Więc skoro w tych zakładach, które są nie ma komu robić, to nie ma sensu stawiać kolejnych, bo będą puste. A skoro brakuje rąk do pracy, każdy wykształcony nie powinien mieć problemu z jej znalezieniem. No ale jeśli ktoś ma wymagania z kosmosu to będzie szukał w nieskończoność. Taka jest moja dygresja.

 • Krzysztof Czarnecki

  Uchodźców, dawać uchodźców!

  • Swidniczanin

   A będziesz za nich i na nich robił? 😉

  • Violetta Ostrowska

   Może to nawet racja z tą złośliwością ? Może maja jakiekolwiek wartości bo na tutejszych meneli i nierobów pracujemy , ale liczyć na nich to kobiety nie mogą !

   • Obi von Kenobi ;-)

    Faceci pracują na tutejsze menelki i nierobotne i też na nie liczyć wieczorem nie mogą 😜

    • Siostra Bernadetka

     To słabo masz 😀

     • Obi von Kenobi ;-)

      Nigdy nie liczyłem na tutejsze menelki i nierobotne 😜

   • Maciej Miłosz

    Niestety na tutejsze feministki też Świdniczanie muszą pracować.

 • Anty-Cebula

  Odpowiedź jest prosta, bardzo dużo młodych wyjeżdża na studia do Wrocławia i tam już zostaje plując na Świdnicę. Tylko rozwój miasta pomoże w zaludnieniu go.

  • Obi von Kenobi ;-)

   I tu powinny władze lobbować gdzie się da !!
   Tylko większy zakład spowoduje “przyciągniecie” młodych ludzi, choć też raczej z okolicznych wiosek czy miejscowości. Widać ewidentny brak tego “Wedla”.

   • Anty-Cebula

    Niestety :/

 • Obiektywny

  Świdnica miasteczko biedy, nędzy kto może to się ratuje i wyjeżdża, nawet inwestorzy nie chcą inwestować, wiedzą co się tutaj dzieje. Ludzie wyjeżdżają bo też wiedzą co się dzieje, brak pracy, bardzo niebezpieczne miasto i nie ma tutaj przyszłości.

 • Jolanta Pałac

  A może Świdniczanie przejęli się apelami czarnych kobitek , co to gardłują o dowolność aborcji, a następnie żądają kasy na ‘in vitro” ? I stąd ten problem? 🙂
  A tak poważnie, to popatrzcie na okolice, ile domów się tam buduje. Ciekawe, ilu mieszkańców przyrasta Gminie.

  • Kami

   Gdyby Pani brat 15 lat temu zabrał się za zbrojenia terenów zaplanowanych wcześniej pod budownictwo jednorodzinne, to ludzie mogliby budować swoje domy w Świdnicy. Ale nie było działek, więc kupili w gminie. A pani brat ze swoim szefem tego nie widzieli, za to zajmowali się betonowaniem placów, stawianiem pomników czy remontami pustych dworców. Oprzytomnieli w 2014, ale wtedy wszyscy najbogatsi mieszkańcy miasta mieszkali już w gminie Świdnica, Marcinowice czy Jaworzyna

   • Jolanta Pałac

    Żyjemy tu i teraz. Może zamiast od dwóch lat z okładem sadzić tulipanki dałoby się uzbroić jeszcze parę działek w Świdnicy 🙂 Bogatych ludzi, którzy budują się w gminie nie ubywa. Wystarczy pojeździć po okolicy. Poza tym w mieście powstaje wiele apartamentowców. Prywatnych oczywiście. Proszę mi przypomnieć co zbudowała obecna władza, bo nie kojarzę.

    • Obi von Kenobi ;-)

     Kobieto weź sie ogarnij ! Komunizm już się skończył i to znacznie wcześniej niż ogłosił to kot prezesa.
     Apartamentowce prywatne? a co lepiej jak ludziom „za zasługi dla budowania władzy” przyznacie mieszkanie, niż jak sobie sam, za „swoje”uczciwie zarobione pieniądze kupi? Komunizm !
     Apartamentowce i mieszkania po 40-50 m2 to taki „luksus”. Komunizm!
     Władza ma stwarzać warunki, nie jest od budowania, braku mleka i zaglądania ludziom pod kołdrę! Komunizm !
     Chcesz działkę budowlana w fajnym miejscu, z południową ekspozycją i niedaleko od centrum ? Zainteresuj sie i nie trolluj, a znajdziesz całe nowe osiedle w Świdnicy np na wylocie na Bystrzycę. Nie czekaj aż ktoś ci cos da. Komunizm !
     Wyjedź do innego kraju choć na chwile, by zobaczyć jak można ładnie żyć. Z tulipanami, kwiatkami, drzewami, ptakami czy królikami w publicznym parku. Szukanie wiecznie wroga, zwalanie winy, a nie robienie samemu nic to też komunizm!

     • Jolanta Pałac

      Zamiast się pultać zajrzyj do programu wyborczego obecnie panującej i skonfrontuj z rzeczywistością. I o tym był mój post.
      Puder / kwiatki i ścieżki rowerowe przy dziurawych drogach/ , rozgrzebany park i stadion, wymęczony żłobek , to nie są argumenty na zatrzymanie ludzi w Świdnicy.
      W którym momencie żyje nam się tu lepiej niż onegdaj?

     • Obi von Kenobi ;-)

      Ha ha Pani to na pewno żyje się gorzej !!
      ale mnie lepiej choć nie mam powiązań rodzinnych z władzą 😛

 • Mareczek

  Droga redakcjo z tego co wiem Miasto Świdnica nie posiada szpitala więc niestety ten plan jest tylko wymysłem lub totalną niewiedzą Pani Słaniewskiej.