Strona główna 0_Slider Mniej katolików w kościołach

Mniej katolików w kościołach

27

O 3.1 procenta spadła liczba wiernych Kościoła katolickiego, uczestniczących w niedzielnych mszach świętych, o 1% mniej wobec poprzedniego roku osób przyjęło komunię św. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podał wyniki badań religijności polskich katolików w 2016 roku.

W 2016 roku w niedzielnej Eucharystii uczestniczyło 36,7% zobowiązanych katolików, a do Komunii Świętej przystąpiło 16% – podaje za ISKK Katolicka Agencja Prasowa. Najwyższy poziom wskaźnika dominicantes (uczestniczących w niedzielnej mszy św.) odnotowano w diecezji tarnowskiej (66,9%), rzeszowskiej (60,5%) i przemyskiej (56,4%). Najniższy w diecezjach: szczecińsko-kamieńskiej (22,7%), łódzkiej (23,4%) i koszalińsko-kołobrzeskiej (24,4%). Wskaźnik communicantes (przyjmujących komunię św.) najwyższy był w diecezji tarnowskiej (25,3%), opolskiej (21,1%) i zamojsko-lubaczowskiej (20,1%). Najniższy poziom wskaźnika communicantes w 2016 roku odnotowano w diecezjach: sosnowieckiej (10,3%), szczecińsko-kamieńskiej (10,5%) i koszalińsko-kołobrzeskiej (10,5%).

W diecezji świdnickiej poziom uczestniczących w mszach św. wiernych mieści się w przedziale 26-30%, przyjmujących komunię 13-14%.

Uczestniczący w mszach św. /grafika KAI/

Przyjmujący komunię św. /grafika za KAI/:

 

 • Joker

  I co teraz kościół grafik ułoży dla każdej z ulicy hahaha. I bardzo dobrze ludzie zmądrzeli. Widać co dzieje się z księżmi, tylko pieniądze dać na tace a jak człowiek potrzebowałby na chleb to ksiądz z kościoła wygoni albo powie drobnych niemam. Dość utrzymywania tej sekty zlodziejskiej ktora z podatku sie nie rozlicza…a jak gra Jurek Owsiak to mówią że to orkiestra szatana!!!! PiSowskie kościoły! !!!

  • Polak

   Myślę , że wiara to każdego indywidualna sprawa zgadzam się z tobą , że to ma wiele wspólnego z sektą ale nie mogę się zgodzić , że to pisowskie kościoły bo myślę , że inne partie też tam zaglądają .
   PIS nie jest idealną partią ale wiele robi dobrego a w polityce trzeba wybrać mniejsze zło nie narodził się taki żeby dogodzić wszystkim .

   • Alojzy

    A ja się zgodzę, że to PiSowskie kościoły, bo nie kto inny jak oni poprzez kościół manipulują wiernymi głosząc politykę w murach kościołów. Głównie dlatego dobrali się do władzy z czego teraz rydzyk ich rozlicza czerpiąc datki milionami spływające ze Skarbu Państwa.

 • Wiktor Lis

  Ja się cieszę z tego, że ta liczba spadła- i żeby była jasność to nie jestem przeciwnikiem kościoła jako takiego. Chodzi mi o nagminne wtrącanie się biskupów i księży do polityki. Nawet ostatnio na pasterce (w jednym ze świdnickich kościołów) ksiądz nawiązywał do spraw aborcyjnych w kontekście politycznym i moralnym, pracy marketów w niedziele itp… A ja mam gdzieś jego prywatne opinie na te tematy… pasterka nie jest od tego…

  • Polak

   Prawda

   • Bozena

    Dokładnie.

  • Taka prawda

   Aborcja to polityka? Markety polityka? Grzybobranie pewnie też polityka, a w lodówce?

   • Siostra Bernadetka

    Jakikolwiek wpływ na działanie państwa to polityka. Gdyby kk doprowadził do zakazu czy nakazu grzybobranie w Polsce to też mieszanie się do polityki państwa.
    Mają swoje owieczki i niech sterują ich życiem. Ale kiepsko im idzie bo polski katolik pomodli się, posypkę głowę popiołem a swoje zrobi. Więc kościół kombinuje jak nas katolicyzować odgórnie.

    • Taka prawda

     To jest pani pogląd na rzeczywistość, w dodatku oderwany od niej. Kto tworzy kościół? Odpowiedź – wierni(wszyscy). Nie tylko polski i nie tylko katolik kombinuje. Arabowie(muzułmanie) nie kombinują, nie piją alkoholu wbrew zakazowi?. Taka natura ludzka. Kościół jest od tego, by nas chrystianizować. Taka jego rola. Od 2 tysięcy lat z mniejszym lub większym skutkiem. Mydło wynaleziono dawno temu a brudasów nie brakuje. Jak dotychczas największą grupą wyborców(ze względu na wyznanie) są katolicy i to oni ze zmiennym skutkiem decydują kto steruje państwem, stąd taka a nie inna polityka państwa. Zawsze można powiedzieć, że to KK steruje, ale to już między bajki włożyć należy. Zawsze lepiej być owieczką niż baranem.

     • Obi von Kenobi ;-)

      To jest pana pogląd na rzeczywistość, w dodatku oderwany od niej !!
      Rzeczywistość jest taka że 70% nie chodzi do kościoła a 85% ma w nosie pukanie w konfesjonał. A liczył to sam kk,
      No przecież nie skłamał by w statystykach chcąc się np. przypodobać biskupowi ? 🙂

     • Taka prawda

      A ma pan może dane ile pochówków jest z udziałem księdza? Pana liczby udowadniają jak niewielki wpływ ma kościół na politykę państwa i na poszczególnych obywateli, obala mit o państwie religijnym i tego typu bajeczki rozpowszechniane tu i tam. Jak dla mnie nie liczy się ilość a jakość. Lepiej mniej a naprawdę wiernych prawom Boga. Na populizm i ilość stawiają systemy, które z Bogiem mają niewiele wspólnego.

     • Obi von Kenobi ;-)

      Tak najwiecej katolików na cmentarzach. 😁
      Naprawdę o to chodzi ?

     • Taka prawda

      Nie. Zwykle religijność wzrasta tuż przed śmiercią. Wystarczy spojrzeć na cmentarze..

 • Łukasz Soboczyński

  Widać zarys granic II RP

  • Obi von Kenobi ;-)

   to pokrywa się z mapą rozwoju społecznego w Polsce.
   Swoją drogą ciekawe 😉

   • Taka prawda

    Szczególnie bardzo rozwinięte społecznie(czymkolwiek to jest) koszalińskie, szczecińskie, lubuskie suma sumarum poPGR-owskie strefy dobrobytu i subkultury.

    • Obi von Kenobi ;-)

     Z faktami Ieżko dyskutować co ? Ale ciemny lud wszystko kupi, byle długo siedział przy TVPis. Wyszukaj sobie pan „mapę rozwoju społecznego”.
     Proste 🙂

     • Taka prawda

      Bardzo proste, ale nie dla pana. Tereny, które wymieniłem istna potęga, zielona wyspa biedy.

  • Taka prawda

   Ba, nawet tej przedrozbiorowej granicę widać, ale tylko zachodnią.

 • kris

  nie ma się z czego ciesyć , bo dla Pana Boga nie jest to obojętne.

  • Alojzy

   “Pan Bóg jest wszędzie”, nie tylko w Kościele. Jak to księża mówią jest nawet w polityce…

 • YES

  mniej katolików w kościołach – więcej pod “Żabką” 🙂

 • tak jest

  Kościół widzi co się dzieje i wie że wybierając “cichą współpracę” z PIS em strzelił sobie w kolano. Odbudowanie zaufania będzie trwało i trwało. Zwłaszcza jeśli nie zmieni się podejście z “daj” na “masz”. I tak długo jak będą rządzić Rydzyk i spółka tak opinia się nie zmieni.
  Jeśli liczby jeszcze bardziej spadną, Kościoły zaczną się zamykać bo nie będzie komu ich utrzymać to zaczną się konkretne działania.

  • Siostra Bernadetka

   Jak nie będzie komu utrzymać? A podatnik to nikt?

  • Natalia

   Nie tylko PIS wszystkie partie kto podpisal konkordat ? to jest panstwo w panstwie .

 • Siostra Bernadetka

  W rejestrze pedofilów zabrakło skazanych księży.
  To jedna z wielu spraw które ludzi kolą w oczy. Wymiera pokolenie wiernych mimo wszystko.

 • Natalia

  Bardzo dobrze zasluzyli sobie jak nic , chciwosc i pazernosc to atrybuty KK od 89 roku tyle by bylo i dziekuje.