Strona główna 0_Slider Mieszkańcy mają dość pijackich libacji

Mieszkańcy mają dość pijackich libacji [FOTO]

18

Wchodzą nam do bramy, na klatkę schodową czy na podwórko, spożywają alkohol, krzyczą, załatwiają swoje potrzeby, pozostawiają butelki i śmiecą – mówi załamana mieszkanka budynku przy ul. Grodzkiej 16-18 w Świdnicy. To właśnie tą piękną, zabytkową kamienicę, która przeszła rok temu kapitalny remont upodobali sobie okoliczni menele jako miejsce alkoholowych libacji. Nie pomagają – monitoring, założone zamki i domofony oraz wzywane służby porządkowe. – Oni niczego się nie boją – dodaje.


Zabytkowa kamienica przy ul. Grodzkiej 16-18 przeszła remont w 2016 roku. Odnowiona została elewacja i dach, a inwestycję wsparło miasto dotacją w kwocie 108,9 tys. zł. Nie zmieniło to jednak trwającej od lat gehenny. – Przychodzą kolejni i dzieje się to samo. Nie mam siły walczyć. Jestem załamana. Ostatnio zwymiotowali nam pod samymi drzwiami. Brzydzę się wchodzić do własnej kamienicy – mówi rozżalona właścicielka jednego z mieszkań przy ul. Grodzkiej 16-18. Bramę, klatkę schodową budynku i podwórko znajdujące się przy nim upodobali sobie okoliczni pijacy jako miejsce alkoholowych libacji. – Na pierwszym piętrze zrobili sobie toaletę we wnęce i tam się załatwiają. Przesiadują, piją, zaśmiecają i pozostawiają butelki. Na klatce czuć fetor – opowiada.

Początek koszmaru z libacjami w budynku i tuż przy nim mieszkańcy upatrują w stworzeniu w kamienicy mieszkań socjalnych. – Prawdopodobnie za poprzedniej kadencji prezydenta Świdnicy wydana została decyzja o stworzeniu mieszkań socjalnych w naszym budynku i wtedy się zaczęło. Byliśmy w Urzędzie Miejskim, rozmawialiśmy z obecną prezydent Świdnicy. Byłam tak zdesperowana, że chciałam moje mieszkanie oddać miastu, by dali mi inne w zamian – tłumaczy kobieta. Większość uciążliwych lokatorów została już eksmitowana. – Z budynku wyprowadzono większość osób niepłacących za czynsz oraz odpowiedzialnych za problem jego zanieczyszczania. Została tam jeszcze jedna problematyczna rodzina – wyjaśnia Krzysztof Łukaszewski z Zarządu Nieruchomości „Agora”, administrującego kamienicę.

Wykonanych zostało 6 wyroków eksmisyjnych wobec osób naruszających regulamin porządku domowego oraz posiadających zaległości czynszowe. Uzyskane zostały 3 kolejne wyroki eksmisyjne, które czekają na wykonanie. MZN wysłał wiele upomnień i wezwań do przestrzegania regulaminu porządku domowego oraz wypowiedział umowy najmu lokatorom nieprzestrzegającym jego zapisów. Obecnie 8 lokali w budynku jest własnością gminy. Mieszkania odzyskane wskutek wykonanych wyroków eksmisyjnych zostały przeznaczone do sprzedaży w przetargach nieograniczonych, a ich sprzedaż, mamy nadzieję, pozwoli obecnym właścicielom lokali mieszkalnych i użytkowych zyskać partnerów do troski o tę wspólnotę mieszkaniową – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik prasowy UM w Świdnicy.

Niechcianych gości wspólnota starała się także pozbyć likwidując przyległe do budynku komórki, które stanowiły miejsce przesiadywania różnych osób. – Budynek posiada zamontowany monitoring, domofon, kratę, które są systematycznie niszczone przez nieznanych sprawców i kolejno przez nas naprawiane – wymienia Krzysztof Łukaszewski. W grudniu zainstalowano również domofon przy głównych drzwiach. – Szarpią drzwi i je niszczą. Co z tego, że mamy domofon? Niektórzy znają kody do domofonu. Ci, którzy piją – jeden drugiemu przekazuje. Nie są to mieszkańcy. Ten koszmar cały czas jest i my się nigdy go nie pozbędziemy – mówi mieszkanka kamienicy.

Aktualnie największym problemem są okoliczni pijacy, którzy zaopatrują się w alkohol w znajdujących się przy ul. Grodzkiej czterech punktach sprzedaży i upodobali sobie bramę budynku do spożywania zakupionego alkoholu – wyjaśnia Krzysztof Łukaszewski. Pomimo coraz to nowych zabezpieczeń wprowadzonych w budynku skala problemu się nie zmniejsza. – Oni wiedzą, że mamy kamery, ale się nie boją. Są to ludzie nieobliczalni. Boimy się, że nas zapamiętają i będą się odgrywać. Gdy zwracaliśmy im uwagę, odpowiadali byśmy sobie na policję dzwonili. Policja przyjeżdżała, notowała i odjeżdżała. Oni się rozchodzili, ale za chwilę znów wracali – opisuje sytuację kobieta. – Już teraz tak często nie wzywam policji, bo po prostu boję się – dodaje.

W ostatnich trzech miesiącach świdnicka policja odnotowała trzy interwencje z ul. Grodzkiej 16-18 w Świdnicy, dotyczące zakłócania porządku publicznego. – Żadne z tego typu zgłoszeń nie pozostaje bez naszej reakcji, każdorazowo we wskazany rejon kierowany jest patrol. W przypadku, gdy policjanci na miejscu zastaną osoby zakłócające porządek publiczny, spokój, spoczynek nocny albo zachowanie tych osób wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podejmowane są wobec tych osób czynności zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wykroczenia kwalifikowane z art. 51 są wykroczeniami skutkowymi. Skutkiem jest zakłócenie porządku, spokoju publicznego, spoczynku nocnego przynajmniej u jednej osoby pokrzywdzonej takim działaniem. W przypadku złożenia przez taką osobę zawiadomienia o wykroczeniu, prowadzone są czynności wyjaśniające, gromadzony jest materiał dowodowy, w efekcie czego sprawa może trafić do sądu – tłumaczy oficer prasowy KPP w Świdnicy Magdalena Ząbek.

Sprawa była zgłaszana także do m.in. Straży Miejskiej w Świdnicy – W ciągu całego 2017 roku mieliśmy jedynie dziewięć interwencji na wniosek obywateli od lutego do lipca. W sumie w ich trakcie zostało pouczonych pięć osób, nałożono jeden mandat w kwocie 100 zł za używanie słów wulgarnych oraz złożono dwa wnioski do Sądu po 200 zł grzywny z art.141 KW, czyli używania słów wulgarnych – podsumowuje Jacek Budziszewski ze Straży Miejskiej w Świdnicy. Nie mniej jednak rejon był kontrolowany przez strażników 142 razy. – Takie miejsca mamy pod szczególnym nadzorem. Jest założona specjalna karta. Wyznaczone miejsca kontrolują patrole czy strażnik rejonowy – tłumaczy Jacek Budziszewski.

Co mieszkańcy mogliby zrobić, by pozbyć się problemu libacji w budynku i tuż przy nim? – Chciałabym żyć sobie spokojnie. Każdy mówi, żebym sprzedała mieszkanie, ale nie pozwala mi na to ani wiek ani stan zdrowia. Poza tym nie po to zainwestowaliśmy w remont mieszkania, by teraz je opuszczać. Nie stać nas na kolejny remont – mówi zrezygnowana kobieta. – My się tego pijaństwa nie pozbędziemy, dopóki tak blisko nas są sklepy monopolowe – dodaje.

Części problemów dotyczących zaśmiecania klatki schodowej i podwórka za budynkiem bardzo trudno jest skutecznie zaradzić. Powodem jest tzw. „przelotowa” klatka schodowa oraz przebiegający przez nią ciąg komunikacyjny, umożliwiający dostęp do lokali usługowych. Te okoliczności sprzyjają przebywaniu osób obcych na terenie budynku, spożywaniu alkoholu w bramie i zanieczyszczaniu jej, a także podwórka. Urząd w dalszym ciągu będzie konsekwentnie przekwaterowywał osoby niedostosowane do innych miejsc oraz będzie reagował na przejawy wandalizmu i  zakłócania spokoju w sposób przewidziany prawem – zapowiada rzeczniczka UM w Świdnicy.

Być może wizyty spożywających alkohol będą rzadsze dzięki planowanej przez miasto rewitalizacji podwórek w centrum Świdnicy. – Podwórko zostało zgłoszone do rewitalizacji, na którą Urząd Miejski starał się o dofinansowanie z Aglomeracji Wałbrzyskiej. Odnowione mają być podwórka od ul. Konopnickiej przez ul. Franciszkańską, w górę w kierunku ul. Grodzkiej – informuje pracownik Zarządu Nieruchomości „Agora”. – Miasto przewiduje rewitalizację przestrzeni zielonej – miejskiej tego obszaru. W 2016 roku wykonano dokumentację projektową zagospodarowania terenu. W maju 2017 roku miasto złożyło wniosek o dofinansowanie projektu pn: “Rewitalizacja Miasta Świdnica – przebudowa śródmiejskiej  przestrzeni wewnątrz kwartału ul. Konopnicka – Franciszkańska oraz kwartału ul. Grodzka – Kotlarska”. Jest on już po pozytywnej ocenie formalnej i zakwalifikowany został do kolejnego etapu oceny merytorycznej. Czekamy na ostateczne wyniki konkursu – dodaje Magdalena Dzwonkowska.

Jakie rozwiązania daje policja i Straż Miejska w Świdnicy? – Jest to teren prywatny, odgrodzony i zamknięty dla osób zewnętrznych. Spożywanie alkoholu na prywatnej klatce nie jest więc zabronione. Zakaz obowiązuje jedynie w miejscach publicznych. Nie mniej zawsze staramy się reagować na takie zgłoszenia, przypisując je chociażby do zakłócania porządku czy zaśmiecania – wyjaśnia Jacek Budziszewski ze Straży Miejskiej w Świdnicy. – Istnieje możliwość częstszego patrolowania miejsc wyznaczonych. Musi być to jednak uzasadnione ilością i charakterem zdarzeń (czynów karalnych i wykroczeń) – dodaje oficer prasowy KPP w Świdnicy. Do sprawy wrócimy.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Nowicka

 • Siostra Bernadetka

  Już dawno wpadłam na to że domofony na kod to zuo.

 • Topik

  Zablokujcie możliwość wejścia na kod.
  Weszła ustawa o wtargnięciu na teren prywatny 🙂
  Pała i po nogach zku…nów

 • Boguslaw Mendakiewicz

  Tak samo mamy w Witoszowie pod 150
  gdzie dzielnicowy

 • Wiktor Lis

  Ale to żadna niespodzianka. Identycznie jest na terenie należącym do Gminy Świdnica- czyli w przejściu pomiędzy ulicami Grodzką i Kotlarską (koło ZETO). W tym miejscu dzień w dzień odbywają się libacje alkoholowe i burdy, ostatnio nawet zniszczono jeden samochód. Policja niby przyjeżdża ale rzadko- częściej Straż Miejska wezwana przez mieszkańców. Bardzo rzadko imprezowicze są karani mandatami. W przejściu jest ciemno jak w piwnicy gdy jedna prywatna firma zgasi swoją prywatną latarnię- co się często zdarza- głównie w weekendy gdy odbywają się “największe imprezy” w tym przejściu. Pisałem o tym niejednokrotnie- w tym na Tym Forum oraz raz do Komendanta SM i Urzędu Miasta- zero reakcji. Jednak mimo wszystko pozdrawiam Straż Miejską bo zawsze szybko reagują gdy dostaną wezwanie.

  • GlosGlos

   Nie pisz, bo zaraz JAcenty napisze że jesteś trollem i z Wałbrzycha. Tu nie wolno pisac o takich sprawach(…) Świdnica ma być przedstawiana za super, bogate miasto, w którym nie ma patologii(…)

 • Alojzy

  Cóż za beznadziejne rozumienie prawa przez Straż Miejską !! Skoro jest to miejsce prywatne – Spożywanie alkoholu na prywatnej klatce nie jest więc zabronione… bo niby tam ludzie nie przebywają!? Rozumiejąc interpretacje prawa przez Straż Miejską możemy bez obawy chlać w galerii, kinie, teatrze, przychodni i innych miejscach prywatnych, bo to przecież nie miejsce publiczne to kino, sklep, przychodnia PRYWATNA, więc prawo tam nie obowiązuje… Co za bullshit, bo inaczej tego nie można nazwać!

 • Harrison Jones

  Gratulacje dla poprzedniej ekipy za wprowadzenie mieszkan socjalnych w budynkach wspolnot mieszkaniowych. Takich perelek w miescie jest pewnie wiecej.

 • tak jest

  …no to im pomogli…
  Jak zawsze nic nie można zrobić.
  A jeśli ktoś coś sam, w rogu, po ciemku… to kłopotów więcej, bo nietykalność naruszona.
  Ważne, że radnemu czy innemu urzędasowi nie leją pod drzwiami!

 • YES

  znowu sie zaczyna nagonka na niezaradne,wykluczone społecznie,biedne jednostki-zwane potocznie menelami-zamiast im współczuć,dorzucić sie do nalewki,podnieść zasiłki otrzymywane gratis z niepracowaniei-to wszyscy narzekają-to nie ludzie to wilki 🙂 i nie bardzo wiem co ma do tego ilość sklepów z alkoholem-przecież tam nie rozdają(jak 500+) alkoholu -trzeba kupić i zapłacić 🙂

  • GlosGlos

   Według JAcentego i jego nicków, wszystko w Świdnicy jest ok(…)

   nie ma tutaj patologii i wszyscy są bogaci itd. jak ktoś napisze, że jest syf i patologia, to JAcenty napisze, że to ktoś pisze z Wałbrzycha albo jakiś troll 🙂

   Tylko patrzeć jak Świdnica24 zostanie okrzyknięta że są z Wałbrzycha …

   • YES

    no bo nie ma patologii,to jest norma 🙂 teraz ta grupa społeczna (menele) ma najwiecej praw (bez żadnych obowiązków),są nietykalni i to widzą-dlatego maja w d…e straz i policje bo oni najwyżej moga im skoczyć obunóż z rozpędu… normalni płatnicy podatków też 🙂 to nowa kasta wyborców jedynej prawdziwej ,polskiej partyji :-)przed wyborami pewnie im obiecaja 1000+:-) no w zasadzie już nic nie muszą-kazdy sąd i własny partyjny trybunał zawsze uzna co sobie prezes będzie winszował 🙂

    • GlosGlos

     Tu masz racje, gdzie jest tłok patologii, to ona staje się normą a prawidłowe zachowania stają się patologią, ponieważ jest ich mniej (…) to już jest mocno zauważalne w Świdnicy na ulicach i forum…

     • abc

      Patologia zaczyna się w głowie. W Twojej chyba jest już od dawna, bo strasznie zawziąłeś się na to ładne miasto.

      Problem meneli i pijaństwa jest w całej Polsce. Świdnica nie jest tu wyjątkiem. Pokaż mi lepiej miasto w okolicy, które nie ma takich problemów.

     • GlosGlos

      Patologia to jest to co masz przedstawione w artykule (…)

      Więc nie zaprzeczaj i nie wypieraj się tego… w innych miastach nie ma tylu patoli.

      Co to znaczy ładne miasto ?

      Ładne miasto jest wtedy, kiedy wszystkie domy mają elewacje kolorową, zadbane parki i skwery, ulice równe czyste wraz z chodnikami (…) dużo pięknych kwiatów, wtedy można mówić że to jest ładne miasto.

      Tutaj w Świdnicy daleko nie trzeba szukać, wchodzi się do rynku i capi szczynami w promilu 10 km z zaułku. Z głównych ulic spadają tynki i walą się budynki (…) poza centrum Świdnicy jest jeszcze gorzej czasami nawet oświetlenia nie ma. Więc Świdnicy do ładnego miasta jeszcze wiele brakuje, nawet bardzo wiele (…)
      Pomijając patologię, gdzie ludzie boją się mieszkać we własnych domach, gdzie na rogu każdej ulicy wystają takie kwiaty…

 • Stanislaw Kotelko

  Pijacy to nie jedyna sprawa. Mieszkańcy ul. Żeromskiego mają z kolei poważny problem z uczniami Zespołu Szkół przy ul. Budowlanej. Młodzież niemal na każdej przerwie wychodzi na ulicę, pali papierosy, rzuca niedopałki i śmieci tam, gdzie stoi. Szczególnie upodobała sobie wejścia do posesji Żeromskiego 11 i 13. Blokuje chodniki a na uwagi osób postronnych odpowiada arogancko lub kpiąco. Wielokrotnie problem zgłaszano dyrekcji, która zupełnie nie reaguje. Nigdy nie widziałem, by jakiś nauczyciel zainteresował się zachowaniem uczniów A przecież szkoła ODPOWIADA za młodzież i jej zachowanie w czasie zajęć szkolnych.

  • GlosGlos

   Podobnie było z uczniami szkoły mundurowej, nosili i noszą mundury, skandalicznie się zachowują, palą na przystankach, plują, wyklinają… Do tego noszą mundury strażaków, wojskowych a nimi nie są.

   • Polak

    Szkoła to jedno ale gdzie są rodzice chyba oni biorą odpowiedzialność za swoje pociechy .

    • GlosGlos

     Szkoła i służby typu policja, straż miejska powinna się tym zająć, przebieranie się za strażaków czy wojskowych jest chyba karalne. Ci uczniowie nimi nie są a jeszcze skandalicznie się zachowują, godząc dobre imię tych służb. Szkoła ma chyba regulamin i chyba sami kazali takie stroje nosić (…)