Strona główna 0_Slider Kobiety po raz kolejny protestowały

Kobiety po raz kolejny protestowały [FOTO/VIDEO]

26

Czują się oszukane i zdradzone, ale nie zamierzają składać broni. W Świdnicy, podobnie jak w wielu miastach Polski, po raz kolejny została zorganizowana manifestacja w obronie praw kobiet do wolności wyboru.

Być może pogoda sprawiła, że nie ma nas zbyt wiele – próbowała tłumaczyć skromną frekwencję organizatorka protestu Jolanta Słabicka. Na Rynku pojawiło się kilkadziesiąt osób, które odpowiedziały na ogólnopolski apel, by zaprotestować zarówno przeciwko kolejnej próbie zaostrzenia przepisów aborcyjnych, jak i wyrazić swoje rozczarowanie postawą części posłów parlamentarnej opozycji, którzy nie zagłosowali za przekazaniem do dalszych prac liberalnego  obywatelskiego projektu ws. aborcji, praw kobiet i edukacji seksualnej. Tym razem nie pojawił się ani jeden poseł.

Jak przypomniały organizatorki protestu, 10 stycznia za sprawą 39 posłów PO i .Nowoczesnej, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu, obywatelski projekt “Ratujmy Kobiety”, pod którym podpisało się pół miliona osób, trafił do kosza. Na Rynku głos zabrał Wojciech Rut, szef .Nowoczesnej w powiecie świdnickim i przepraszał za postawę parlamentarzystów swojej partii. – Będziemy starali się to w jakiś sposób naprawić i przypominam wszystkim, że członkowie koła .Nowoczesnej w Świdnicy od początku są na wszystkich protestach i zawsze będą – zadeklarował. Organizatorki odczytały “listę hańby”, jednak przeciwko takiemu działaniu zaprotestowała jedna z mieszkanek Świdnicy, aktywna uczestniczka manifestacji w obronie, kobiet, wolnych sądów i wyborów. Anna Bielawska apelowała, by nie skupiać się na piętnowaniu tych, którzy popełnili błąd, ale przeciwstawić się niszczeniu Polski przez – jak określiła – tzw. “dobrą zmianę”.

Kobiety przypomniały, że do dalszych prac w komisjach sejmowych trafił inny obywatelski projekt, który zakłada zaostrzenie przepisów aborcyjnych. – Nie możemy się zgodzić na odbieranie kobietom wyboru. Daje się im 4 tysiące złotych za urodzenie niepełnosprawnego dziecka, a co potem, co przez kolejne dziesiątki lat? Renta dla niepełnosprawnego to 750 złotych! To skazywanie ludzi na wegetację – podkreślała jedna z uczestniczek. Wszystkie panie podkreślały – tu nie chodzi o zabijanie nienarodzonych, a prawo wyboru w skrajnych sytuacjach.

Nie wszyscy uczestnicy uszanowali powód, dla którego doszło do dzisiejszego protestu. Józef Daleszyński, świdnicki radny, po raz kolejny, podobnie jak podczas protestów w obronie wolnych sądów, wykorzystał okazję do agitowania na rzecz lokalnych władz.

Manifestacja na Rynku potrwała około pól godziny, a organizatorki zapowiedziały, że będą podejmowane kolejne działania, by powstrzymać ograniczanie praw kobiet.

/asz/
Zdjęcia Artur Ciachowski

 • Franek

  Projekt „Ratujmy kobiety” nie ratuje kobiet ani życia.
  To projekt wąskiej grupy ideologicznej. Tytuł projektu ma zmanipulować
  opinię publiczną. Mało kto czytał ten projekt uważnie, ale tam jest mowa
  o tym, że za samo mówienie o tym, że aborcja jest złem, będzie można
  być skazanym i nawet pozbawionym wolności.

  • Maciej Miłosz

   To jest ta słynna lewicowa, demoliberalna wolność słowa.

  • Młody

   Franek wąsko to ty masz pomiedzy uszami.

 • Maciej Miłosz

  “Anna Bielawska apelowała, by nie skupiać się na piętnowaniu tych, którzy popełnili błąd, ale przeciwstawić się niszczeniu Polski przez – jak określiła – tzw. „dobrą zmianę”.”

  To ona w końcu protestuje przeciwko zaostrzeniu przepisów czy po prostu przyszła bo “anty PiS”? Pewnie sama nie wie, jak większość tam.

  • Młody

   Jesteś klasycznym przykładem tej miłości i światła. Twoje wpisy aż kipią dobrocią i tolerancją pewnie zaczerpniętą z nauki kościoła i dobrej zmiany.

   • michbaner

    A co masz przeciwko dobroci , miłości i światłu ? Ty co wolisz ? Lewacka retorykę ?

   • Maciej Miłosz

    Nie muszą bo nie udaję świętoszka, nie jestem tolerancyjnym liberałem ani demokratą. Na PiS też nie głosowałem a do kościoła nie chodzę. Masz jakieś jeszcze równie ciekawe teorie?

 • Malgorzata

  No widzialam…frekwencja powala 🙂

 • Jan

  Kolejny protest i te same wpisy tych samych geniuszy. Panowie i Panie kiedy zrozumiecie, że Polska jest dla wszystkich nie tylko dla was i dla waszych poglądów, czasy palenia na stosach już były i nie walczcie o ich powrót. Franek a ty się nie sil o analizę z biednym miłoszkiem bo nie macie pojęcia o czym piszecie wrzucacie wszystkich do jednego gara i walicie na oślep.

  • michbaner

   To może Ty pokusisz się o swoja światłą analizę tego czarnego protestu przeciwko PiS jak mówi Pani Bielawska a nie w sprawie aborcji. Okaż nam swoją wiedzę i elokwencję w rozumieniu czarnego protestu za zabijaniem dzieci na życzenie. Za karaniem więzieniem na dwa lata za krytykę tegoż projektu i ludzi za nim stojących, za krytykę zabijania nienarodzonych, bo tak jest w tym czarnym projekcie tzw ratujmy kobiety ” a tak naprawdę chcących karać kobiety więzieniem za inne zdanie niż wyrażają to pomysłodawcy tegoż projektu. Tak chcą ratować kobiety, że gotowi są nawet wsadzać je do więzień. Ot tak wygląda lewacka, komunistyczna i Nowoczesna logika Panie Rut, Pani Bielawska i Pani Słabicka i reszta organizatorek tego zabójczego czarnego protestu. A gdzie się podziała pierwsza dama protestu aborcyjnego w Świdnicy Pani Mazurek ?

 • iras

  Moze w tej materii niech wypowiedza sie kobiety!!!
  Rola mezczyzny w tworzeniu jest raczej krotkotrwala!!!

  • YES

   chyba że mężczyzna nosi czarną sukienkę :-))))))

   • Nie usuwajcie konta!

    Patrzcie, rasista!

    • Polak

     Jeśli pogoda jest przyczyną słabej ilości kobiet na proteście to same sobie odpowiedzcie o co tu chodzi .

    • YES

     dlaczego rasista? no to uściślę: ten mężczyzna to nie Szkot, a suknia ma 33 guziki ….

     • Nie usuwajcie konta!

      Bo się koloru czepiasz 😉

     • YES

      faktycznie uparłem sie a przeciez są jeszcze różowe,białe-no ale te czarne to najpopularniejsze są 🙂

  • michbaner

   A jak się urodzi dziecko to mężczyzna już nie bierze dalszego udziału w dziele tworzenia ? Tak uważasz, czy ty tez tak zrobiłeś, jeżeli jesteś facetem ?

 • Marcel

  O kur.. Ale tłum!! Hahaha

  • Polak

   Jestem za tym żeby kobieta decydowała o swoim płodzie mimo iż uważam , że pis robi dobrą robotę .
   Ale też wam trochę współczuję , że ta wasza lewica spierdo… nawet coś co nie jest do spierdole…

 • Patrick Ohern

  Wszystko to takie brzydkie, że chyba faktycznie lepiej żeby prawo dopuszczało skrobanki.

  • Obi von Kenobi ;-)

   Ciekawe co mówią o twojej mamusi ;-P

   • Patrick Ohern

    Podejrzewam cipeczko, że lepiej niż o twojej.

 • Wiktor Lis

  I bardzo dobrze, że kobiety protestują. Nie będzie żaden klerykał czy patafian z Warszwfki decydował o życiu zgwałconej kobiety i jej rodziny albo losie rodzin spodziewających się narodzin “warzywka”.

 • Franek

  Projekt ustawy, który słusznie trafił do kosza, zawierał gigantyczne naruszenia nie tylko takich swobód jak prawo do życia, ale też prawa do wolności słowa. Przewidywał prześladowanie ludzi za swoje przekonania.

 • xdcam

  Dziwne ze to kobiety które rodza chcą tak bardzo zabijać .