Strona główna Bez kategorii Pustułki coraz bliżej ludzi

Pustułki coraz bliżej ludzi

4

Rodzina pustułek założyła gniazdo kilka metrów nad ziemią, tuż nad jednym z okien Muzeum Dawnego Kupiectwa. Ptaki już prostują skrzydła, lada dzień opuszczą gniazdo.

pustulka_ok

Pustułka jest najmniejszym z rodziny sokołów i jedynym drapieżnikiem, który przystosował swoje zwyczaje do życia w miastach.

Pierwotne gniazda na skalnych ścianach zastąpiły fabryczne kominy i kościelne wieże. W ciągu ostatnich lat, przy zakładaniu gniazd zadowalają się wysokimi budynkami. W Świdnicy upodobały sobie budynek poczty głównej i sądu przy pl. Grunwaldzkim, budynek III LO przy ul.Kościelnej.

Jednak rodzina z okna w Muzeum Dawnego Kupiectwa wykazała się niespotykaną odwagą i bliskość ludzi ani odstraszające kolce nie przeszkadzały w pielęgnowaniu aż pięciu piskląt. Powinny spędzić w gnieździe do 30 dni, po czym rozpoczną samodzielne życie.

/wrt/

zdjęcie dorosłego osobnika Wikipedia

 • Paweł

  Kolejna rodzina pustułek zamieszkuje na ul. Pułaskiego 26 w małym oknie od strychu.

 • Mario

  Pustułka nie jest najmniejszym przedstawicielem sokołowatych.
  Nie jest też jedynym drapieżnikiem, który przystosował się do życia w mieście. Na przykład sokół wędrowny również świetnie radzi sobie żyjąc w miastach. Również z powodzeniem przystępuje on tam do lęgów i wyprowadza młode.

 • Rafał

  Szkoda,że nie łowi gołębi… Kiedyś na podwórku zagnizdzila się para sokołów wędrownych. Po gołębiach nie było śladu. Szkoda, że po tygodniu sokoły zniknęły. Podejrzewam zamach miłośników skrzydlatych szczurów.

  • raibn

   łowi łowi – mi pod oknem pustułki zrobiły gołębiom holokaust.