Strona główna Temat dnia Wiadukt do przebudowy

Wiadukt do przebudowy

35

Jeszcze w tym roku zostanie przebudowany wiadukt na styku ulic Sprzymierzeńców i Polna Droga w Świdnicy. Trwają przygotowania do przetargu, który ma wyłonić wykonawcę. Miasto pozyskało pierwsze środki na realizację inwestycji, co prawda nie w pełnej wysokości, ale mimo to plan ma być realizowany.

Przejazd pod niskim i wąskim wiaduktem od lat wskazywany jest jako jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w Świdnicy. Właśnie tędy przechodzą spacerowicze nad zalew Witoszówka. Nie mają chodnika, brakuje tez ścieżki rowerowej. W wąskim prześwicie nie ma szans na to, by wyminęły się dwa samochody. – Gotowy jest już projekt, który zakłada kompleksową przebudowę – mówi Stefan Augustyn, rzecznik prasowy UM w Świdnicy. – Zakłada on nie tylko całkowitą przebudowę wiaduktu i poszerzenie drogi, ale również budowę bezpiecznych chodników i ścieżki rowerowej.

Całkowity koszt inwestycji to ok. 5 milionów złotych. Świdnica starała się od dłuższego czasu o pozyskanie dofinansowania z dwóch źródeł – środków unijnych i Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tzw. schetynówek. W tym pierwszym przypadku projekt znalazł się na liście rezerwowej. Większe szanse są na pozyskanie pieniędzy ze schetynówek. Urząd Wojewódzki we Wrocławiu rozdzielił już środki na ten rok, przyznając Świdnicy tylko część kwoty. Na razie zagwarantowane jest niespełna 697 tysięcy złotych. – Mamy nadzieję, że z oszczędności poprzetargowych uda się pozyskać cała kwotę – mówi rzecznik. – Takie doświadczenia mamy z przebudowy ulicy Śląskiej, na którą początkowo także było mniej pieniędzy, a ostatecznie dostaliśmy wszystko, o co wnioskowaliśmy.

W przeważającej części inwestycja będzie jednak finansowana z budżetu miasta.

asz

 • eos

  Brawo za pomysł:) oby był na tyle duży i szeroki zeby autobusy turystyczne mogły smiało przejeżdżać.

  • Marek

   Większej bzdury i obłudy nie widziałem! 5 mln złotych?! Czy my naprawdę musimy marnować środki? Nie ma innych, ważniejszych, celów? To "jedno z najniebezpieczniejszych miejsc" jest jednym z tych, na których wszyscy uważają, jak nigdzie indziej i nie doszło tam do żadnego poważnego wypadku (takiego z ofiarami) od lat! Hipokryzja na maksa! No, ale bez "inwestycji" nie ma przetargów, no…, a bez nich nie da się dorobić "na boku".

   • ilonka

    Gdzie ty gościu żyjesz? Drogą nad zalewem walą tłumy do i z Wałbrzycha, do strefy po przeciagnięciu obwodnicy Wałbrzycha do Modliszowa.
    Powinni jeszcze biegusiem walnąć planowane od dawna rondo przy Latawcu, bo stoi sie w korkach i tam również jest niebezpiecznie.
    Rozumiem,że można z różnych powodów nie lubieć naszych władz. Ale w tynm przypadku to czepiłes się płotu.

    • 0982u34

     Zauważ, że równa z tablicą kończącą Witoszów kończy się droga…
     Zrobiono 100m drogi pod kościołem, zeby zyskać moherowych wyborców, ot cała polityka i działanie zarządu. Nakraść pieniędzy i wsio..
     A dzisiaj dziury zasypywano w mieście żwirem -.- Zbliżamy się do poziomu Somalii

 • Jaromi

  Jak juz skoncza remont moglo by zagrac na otwarcie sony blues

 • bartek

  żeby tak jeszcze zechcieli go podnieść by dopuszczalna wysokośc wynosiła 4metry 😉

 • FANATYK

  Bardzo dobry pomysł, jednak znając naszych włodarzy obawiam się mocno o estetykę nowego wiaduktu

  • anders

   Pewnie z granitu będzie

 • Randon

  A co na to PKP PLK? Ile ono wyłoży pieniędzy na przebudowę wiaduktu?
  Jak zostanie rozwiązana kwestia połączenia Legnica – Kamieniec Ząb. – Kłodzko w trakcie przebudowy?

  • Kolego Randon ten wiadukt znajduje się na lini Świdnica Miasto -Świdnica Przedmieście po której odbywa się tylko ruch towarowy.

   • kolejorz

    No znawca, a szynobus, który tu widzę codziennie to pewnie widmo 🙂

    • Wiesiek_Wojnar

     Pewnie patrzysz nieuważnie, bo tam są 2 wiadukty. Przypatrz się uważnie, a zobaczysz, że szynobus jeździ po tym większym i wyższym :]

 • 0982u34

  Kolejna zbędna inwestycja…. Może by tak przejazd na Wałbrzyskiej wyremontować?Po tej zimie się rozstąpi i Świdnica będzie podzielona przepaścią na 2 części… Może jak się jakiś pociąg wykolei albo zniknie w otchłani którejś z dziur, to któryś z bardziej inteligentnych Panów postanowi zlecić remont?
  A może nowy asfalt na Traugutta, albo nad zalewem Świdnickim??
  Co komu przeszkadza dohamowanie do wiaduktu, skoro tam już asfaltu nie ma??

  • Marek

   A Ty wiesz ile młodzieży tam przechodzi rano do kasprowicza czy innych szkół? A wiesz ilu kierowców wpadnie na to, żeby podczas paskudnej pogody zwolnić na tyle, żeby kogoś nie ochlapać? Inwestycja potrzebna jest nie tyle kierowcom co właśnie pieszym i rowerzystom. A rano ruch tam jest bardzo duży, bo w okolicy są ze 3 przedszkola, 2 podstawówki, gimnazjum i liceum.

  • weto

   tak jest! Wałbrzyską zrobić ciule miejskie! Centrum przesiadkowe Pałac chce robić to zacznijcie od tego offroad'u przy PKS-ie.

   • Randon

    Przejazdy nie są w gestii miasta lecz PLK.
    Poza tym należy przebudować ten wiadukt bo za często dochodzi tam do niebezpiecznych sytuacji, szczególnie wieczorem.

    • weto

     Za stan przejazdu odpowiadają PLK, a za dbałość o infrastrukturę drogową w mieście odpowiada UM, a w szczególności referat dróg z tą swoją śmieszną kadrą emerytowo-nadwagową. Dupska z pokoju nie ruszają, to i nie wiedzą że tam jest problem, a to oni, lub nawet policja drogowa powinni wysłać papier do PLK odnośnie stanu nawierzchni grożącej uszkodzeniem pojazdu, mogącym prowadzić do stłuczki czy gorzej – wypadku.
     Ale jak ktoś się nauczył, że dopóki nikt nie przyjdzie z awanturą to nie potrzeba nic zrobić, to tak mamy. Prawda leniwa kadro referatu? Jest co prawda jeszcze Zarząd Dróg Powiatowych, ale ktokolwiek by nie był, to za stan dróg publicznych w mieście na prawach powiatu jajami odpowiada prezydent miasta. Problem powstaje wtedy, gdy tych jaj nie ma…

    • wyprostowany kciuk

     Odmóżdżony i wykastrowany towarzysz Weto ujada w swoim żałosnym stylu…

 • Wu

  "Całkowity koszt inwestycji to ok. 5 milionów złotych. Świdnica starała się od dłuższego czasu"
  "Na razie zagwarantowane jest niespełna 697 tysięcy złotych."

  Przy okazji, to 5 mln to moze byc 5-10-miesieczny koszt utrzymania akwa-wyszyscy-wiedza-czego w niewielkim miescie.

  A'propose akwa-Wroclawia: 2,3 mln straty i 60 tys. premii dla prezesa. Partnerstwo publiczno-prywatne oczywiscie. Wisi juz na stronie CBA.:-DDD

 • rysiek

  Nareszcie jakiś rozsądny pomysł. Trzymam kciuki!

 • kolejorz

  Ciekaw czy ktoś badał ten ruch pod tym wiaduktem. Moim zdaniem to kolejna nie trafiona inwestycja. Nie pamiętam aby kiedykolwiek pod tym wiaduktem coś się zdarzyło, abym stał tam w korku, albo widział tłumy przechodniów. Jeśli już to wystarczyłby dobrze zaprojektowane światła.
  A może już jest wyłoniony wykonawca i po to ta inwestycja. Tak jak chodnik za Aleksem na osiedle, jego stan po remoncie jest już chyba gorszy niż przed, o zrytym koparką terenie obok nie wspomnę. Kto to odebrał?

  • L.

   No to najwyraźniej źle patrzysz. Korków może nie ma, ale nie raz się stoi i czeka, bo z drugiej strony cały czas ktoś jedzie.
   A pieszych jest tam od groma, zwłaszcza latem, z małymi dziećmi w wózkach, dzieciaki, młodzież.

  • RARARA

   Ja często przechodzę pod tym wiaduktem lub jadę na rowerze i zawsze drżę o zdrowie. Głównie przez święte krowy kierowców, którzy nie odklejają tyłka od auta i uważają, że wszystko im się należy a droga jest tylko dla nich.

 • Mariusz

  Mam nadzieję, że zostawią dla pieszych i rowerzystów obecny wiadukt. Jest zabytkowy! Dla pojazdów mogą wybudować przejazd obok starego wiaduktu. Najlepiej w technologii wiaduktu pod Uczniowską w Wałbrzychu (droga do Pogorzały) albo tunelu obwodnicy pod stokiem Kolorowa w Karpaczu. Będzie pasowało do starego wiaduktu i przy okazji będzie taniej.

 • To jakiś żart? 5 milionów złotych? Kto szacował te koszty? Naprawdę nie da się tego zrobić taniej? Nie wierzę. Ktoś mógłby zrobić to za mniej w 2 miesiące i taniej, ale pewnie przebudowa będzie trwała rok…

 • Myślę, że wystarczą dobrze zaprojektowane światła. Nie niszczyć tego co piękne i zabytkowe. Szkoda tak dużych pieniędzy przy ogromnym zadłużeniu miasta.

 • Wojtek

  A nie lepiej wybudować nową przeprawę 20m obok, to zostawić dla rowerów i pieszych, w trakcie budowy obok może nadal służyć jak przeprawa dla osobówek?

  Wg mnie koszty nierealne.

 • ela

  i po co to komu, przejazd na walbrzyskiej niech wyremontuja a nie to.. moim zdaniem wyrzucanie pieniedzy w bloto, tyle lat nikomu to nie przeszkadzało tylko nagle teraz? nie maja na co kasy wydawac..?

 • michbaner

  Propozycja Wojtka jest bardzo dobra.

  O tak to byłoby lepsze rozwiązanie. Tańsze i szybsze w budowie. Bez konieczności zamykania obecnej drogi i wiaduktu w czasie remontu nowego przejazdu.

  • MOJA

   nie macie zielonego pojęcia w temacie ale gardłować potraficie-doradcy z bożej łaski i baranki jeżdżące samochodami powiązanymi drutami.

   • jojo

    Inteligentny człowiek oświeciłby nas ciemnych ludzi w onucach jeżdżących na osiołkach a nie obrzucał kupą. Jak wiesz coś więcej to wyjaśnij nam ciemnogrodowi jedzącemu kartofle ze skwarkami i utnij wszelkie spekulacje.

   • miś

    Ludzie jeżdżą tym na co ich stać, nie nabijaj się kretyńsko.

 • centaur

  Rychu z Inwestycji Świdnickich niech się tym zajmie!!! On najdoskonalej "realizuje" debilne projekty władzuchny a ile szmalu przy tym "zaoszczędzi" choćby na Vat-ie.Jemu to dajcie, jemu ….

 • Bocznica

  Cieszę się, że w końcu ruszy przebudowa tego wiaduktu – wąskiego gardła w ciągu ulic Polna Droga i Sprzymierzeńców. Po przebudowie wiaduktu bliżej będzie do wyprowadzenia z ścisłego centrum (ul. Wałbrzyska i Al. Niepodległości) drogi wojewódzkiej 379 i wytrasowania jej ulicami: Polna Droga, Sprzymierzeńców, Pionierów Ziemi Świdnickiej i Śląska. Mam nadzieje, że po rozbiórce starego wiaduktu PLK uruchomi fragment linii kolejowej D29-285 na odcinku Świdnica Kraszowice – Świdnica Przedmieście w celu zapewnienia transportu dla fabryk i firm ze Świdnicy i Pszenna.

 • KOLEJARZ

  Ale się pieski portalikowe rozszczekały w temacie poniemieckiego widuktu.